مرکز ایرانی مطالعات حقوق بین الملل اخبار-گزارش ها-تحلیل های روز-اسناد و مقالات International Law حقوق بین الملل

ماده 5 اساسنامه دیوان بین المللی کیفری، جنایت ژنوساید، جنایات علیه بشریت و جنایات جنگی و جنایت تجاوز را به عنوان جنایات داخل در صلاحیت های موضوعی دیوان دانسته است. اساسنامه ديوان، به علت عدم توافق در مورد تعريف جنایت تجاوز، اعمال صلاحيت خود در مورداین  جنايت را موکول به تصويب تعريف جنايت و تعيين شروط رجوع به ديوان نموده است. قرار است اين مقررات در خلال کنفرانس بازنگري، که هفت سال پس از لازم الاجرا شدن اساسنامه ديوان تشكيل مي گردد، مورد بررسی و تصویب قرار گیرد. (ماده 123) با توجه به لازم الاجرا شدن اساسنامه در سال 2002 کنفرانس بازنگری اساسنامه دیوان در سال 2009 برگزار خواهد شد. کارگروه ویژه ای نیز برای آماده سازی پیش نویس تعریف مزبور در دیوان تشکیل شده است. (اسناد مربوطه) درواقع، تجهیز زرّادخانه دیوان جهت سرکوب کیفری جنایت تجاوز، بایستی با ارائه تعریف آن در کنفرانس بازنگری به انجام رسد. کار گروه ویژه ای در موسسه ماکس پلانک، در هایدلبرگ آلمان، تنظیم پیش نویسی را تقریباً به اتمام رسانده است. راهنمای گروه مذکور، قطعنامه تعریف تجاوز مجمع عمومی 2625 در سال 1970 است. البته به جهت مقبولیت نسبی و شکننده قطعنامه مزبور، حصول به کنسانسوس در کنفرانس بازنگری نیازمند تدارک پیش نویسی دقیق و جامع دارد. پیش نویس فعلی ارائه شده رویکردی بسیار محافظه کارانه در پیش گرفته و جنایت تجاوز را "جنایت پیشوایی" می داند و صرفاً زمانی محقق می گردد که نقض آشکار منشور ملل متّحد صورت گرفته باشد. از میان اعمال تجاوزکارانه موارد ذیل مطمح نظر قرار گرفته است: 1) تهاجم نظامی یا حمله به قلمرو دولت دیگر؛ 2) بمباران قلمرو دولت دیگر؛ 3) محاصره نظامی بنادر و سواحل دولت دیگر؛ 4) حملات به قلمرو زمینی، دریایی و نیروهای نظامی دولت دیگر. با این وجود، مسائل عدیده ای همچنان لاینحل باقی مانده است، ازجمله: الف) آیا شروع رسیدگی (البته در مفهوم آغاز بررسی های مقدماتی) به موارد (وضعیت!) ادعایی ارتکاب جنایت تجاوز در دیوان، بایستی مشروط به ارجاع شورای امنیت سازمان ملل به دیوان باشد؟ رویکردی که اکنون توسط دو عضو دیوان که خود از اعضای دائمی شورای امنیت هستند، پشتیبانی می شود و یا آیا در نقش شورای امنیت باید محدودیت هایی جهت انسداد ارجاع های نامطلوب صورت گیرد؟ ب) تمهید اختیار دول عضو در رد صلاحیت ذاتی دیوان نسبت به جنایت تجاوز. (ماده 121)؟ (برخی معتقدند محدودیت اختیاری لحاظ شده در مورد جنایات جنگی، عملاً منجر به اعمال مطبق معاهده رم شده است. (ماده 124). ج) سازوکار شکلی مربوط به پذیرش مقرره جدید و لازم الاجرا شدن آن؟

خانم دکتر آنجا شیبرت، رئیس کار گروه فوق الذکر در هایدلبرگ، با ارائه مطلبی در موسسه آمریکایی حقوق بین الملل به تشریح مسائل مربوطه پرداخته است. این یادداشت را در ادامه مطلب نیز می توانید مطالعه نمایید.


ادامه مطلب
+ نوشته شده توسط مرکز ایرانی مطالعات حقوق بین الملل در چهارشنبه بیست و پنجم دی ۱۳۸۷ و ساعت |

پوستر تبلیغی زیر حکایت از تعیین جایزه یک میلیون دلاری دارد که توسط دانشجویان ایرانی! برای اعدام انقلابی حسنی مبارک، رئیس جمهور فعلی مصر! در نظر گرفته شده است. با احترام به تمام قلب های پاک و به ظن کثیر و شرط عقل، منصرف از مباحث فقهی و قانونی مربوط به مهدورالدم یا محقون الدم بودن و شرایط مربوط به سبب و مباشر در نظام حقوق داخلی، آیا بر اساس تعهدات بین المللی این اقدام مسئولیتی را متوجه دولت ایران می کند؟ در دو حالت: 1) صرف چاپ و توزیع چنین پوستر تبلیغی به عنوان سبب روانی واحتمالاً در صورت...2) مباشرت اتباع ایرانی یا دول دیگر در تحقق رکن مادی.اگر پاسخ مثبت است اقدام دولت ایران برای رد مسئولیت های ناشی از اقدام مذکور در حالت اوّل چه می تواند باشد؟ آیا در صورت تحقق فعل مزبور، اقدامات صورت گرفته دولت در حالت اول می تواند رافع مسئولیت های احتمالی باشد؟ (پیشنهاد شده اگر به جای دلار از پوند مصری، واحد پول مصر، (هر دلار برابر با 5.54 پوند مصری) استفاده شده و متن تبلیغ هم تماماً به زبان عربی بود بهتر می بود!)

+ نوشته شده توسط مرکز ایرانی مطالعات حقوق بین الملل در سه شنبه بیست و چهارم دی ۱۳۸۷ و ساعت |

نشست ويژه شوراي حقوق بشر سازمان ملل در جلسه روز دوشنبه 23 دي ماه كه بنا به درخواست گروه كشورهاي اسلامي، عربي، عدم تعهد و آفريقائي در ژنو برگزار شد، قطعنامه‌اي در محكوميت تجازوات حقوق بشري رژيم صهيونيستي به تصويب رساند. شوراي حقوق بشر در اين قطعنامه كه با 33 راي مثبت، 13 راي ممتنع و تنها يك راي منفي دولت كانادا از مجموع 47 عضو اين شورا به تصويب رسيد، كشتار گسترده مردم نوار غزه و از جمله تعداد زيادي از زنان و كودكان ساكن اين منطقه و همچنين نقض فاحش حقوق مردم فلسطين و تخريب سازمان يافته زيرساختارهاي نوار غزه را بشدت محكوم كرده است. شوراي حقوق بشر هم‌چنين تصميم گرفته است تا هيات حقيقت ياب مستقل بين‌المللي را بمنظور تحقيق در خصوص كليه موارد نقض حقوق بشر و حقوق بشردوستانه بين‌المللي از سوي رژيم صهيونيستي در سرزمين‌هاي اشغالي فلسطين و بويژه غزه اشغال شده به اين منطقه گسيل دارد. شورا همچنين از كميسر عالي حقوق بشر و گزارشگران ويژه حقوق بشر سازمان ملل درخواست كرده است تا گزارشي در خصوص وضعيت حقوق بشر مردم غزه متعاقب حملات اخير رژيم صهيونيستي تهيه و نشست آتي شوراي حقوق بشر ارائه كنند.

اسناد نهمین نشت ویژه شورای حقوق بشر

ميزگرد بررسي مسووليت دولت‌ها براي کمک‌هاي بشردوستانه به مردم غزه

متن کامل قطعنامه 1860 شورای امنیت: آتش بس فوری در غزه

شرح وظایف کمیته حمایت حقوقی و قضایی از مردم مظلوم فلسطین

تشکیل دادگاه رسیدگی کننده به جنایت های رژیم صهیونیستی

تشکیل کمیته پیگیری بين المللي جنایات رژیم صهیونیستی

تصويب کليات لايحه رسيدگي به جنايات بين‌المللي

وقایع غزه ازمنظر حقوق بشردوستانه بین المللی

از تهدید به اخراج سفیر اردن تا تصرف باغ سفارت انگلستان!

شکایت ایران از سران رژیم صهیونیستی

+ نوشته شده توسط مرکز ایرانی مطالعات حقوق بین الملل در دوشنبه بیست و سوم دی ۱۳۸۷ و ساعت |

رئيس‌جمهور، قانون الحاق ايران به كنوانسيون حفاظت از ميراث فرهنگى زير آب را كه به تصويب مجلس شوراى اسلامى و تاييد شوراى نگهبان رسيده است، برای اجرا ابلاغ کرد. بر اساس ماده واحده اين قانون، كنوانسيون حفاظت از ميراث فرهنگى زير آب مشتمل بر(35) ماده و يك ضميمه تصويب و به دولت اجازه داده مى‌شود ‌اسناد تصويب کنفوانسيون را توديع کند. اين کنوانسيون با هدف همکارى کشورها براى حفاظت از ميراث فرهنگى زير آب به عنوان بخش لاینفک ميراث بشریت توسط يونسکو در نوامبر 2001 به تصويب رسيده است. بر اساس بند ۱ ماده ۱ کنوانسیون مزبور میراث فرهنگی زیر آب این کونه تعریف شده است: به هرگونه رد یا اثری از هستی بشری اطلاق می شود که دارای ویژگی فرهنگی، تاریخی یا باستانی بوده، تمام یا بخشی از آن بطور دائمی یا ادواری حداقل به مدّت یک صد سال در زیر آب بوده باشد و این بخصوص شامل موارد ذیل می شود: اول، اماکن، ساختارها، ساختمان ها، اشیاء یا بقایای بشری و همچنین ساختار باستانی و طبیعی آن ها دوم، کشتی ها، هواپیماها یا سایر وسایل نقلیه یا بخشی از آن و محموله و سایر محتوا و همچنین چارچوب باستانی و طبیعی آن ها و سوم، اشیاء ماقبل تاریخ. منظور از چارچوب باستانی و طبیعی در این تعریف: محدوده جغرافیایی که این آثار در آن قرار گرفته است و تجاوز به این محدوده به جهت شرایط خاصی که این آثار در آن قرار گرفته اند، موجب ازبین رفتن این آثار می شود. باتوجه به تعریف فوق، لوله های نفتی، کابل های زیردریا و همچنین تجهیزات مستقر در زیر دریا که همچنان مورد استفاده قرار می گیرند، نمی توانند به عنوان میراث فرهنگی تلقی شوند. به علاوه، بر اساس مقررات کنوانسیون هواپیماها و کشتی های دولتی غیرتجاری، مصونیت های مقرر در کنوانسیون ۱۹۸۲ حقوق دریا مجری بوده و در صورت وجود مقررات دیگر در حمایت از این اقلام، کنوانسیون حاضر خدشه ای بر آن ها وارد نخواهد ساخت و به نوعی در صلاحیت کشور صاحب پرچم باقی خواهد ماند و در صورتی که در آب های تحت حاکمیت کشور دیگری یافت گردند به مقامات کشور صاحب پرچم به طرق مقتضی اطلاع داده خواهد شد. نظام حمایتی طراحی شده در این کنوانسیون هم معطوف به خروج اقلام مذکور و هم نگهداری در جای خود (in situ) است. با توجه به اختیار اعضاء در انتخاب روش حل و فصل اختلافات، ایران روش داوری! را برگزیده است.

كنوانسيون حفاظت از ميراث فرهنگى زير آب

گزارش مرکز پژوهش های مجلس

مفاهیم اموال فرهنگی و میراث فرهنگی

 حاکمیت دولت و میراث فرهنگی

 

 

+ نوشته شده توسط مرکز ایرانی مطالعات حقوق بین الملل در دوشنبه بیست و سوم دی ۱۳۸۷ و ساعت |

ميزگرد علمي "بررسي مسووليت دولت‌ها براي کمک‌هاي بشردوستانه به مردم غزه از منظر حقوق بين الملل" توسط كميسيون حقوق بشر اسلامي ايران عصر امروز برگزار شد. در ادامه مطلب می توانید متن مطالب طرح شده را مطالعه نمایید.

+ نوشته شده توسط مرکز ایرانی مطالعات حقوق بین الملل در دوشنبه بیست و سوم دی ۱۳۸۷ و ساعت |

رييس كل دادگستري استان تهران با ارائه طرح تشكيل دادگاه ويژه رسيدگي به دعاوي بين‌المللي در دادگاه تجديدنظر استان تهران، گفت: اگر وسايل و تجهيزات مورد نياز اين دادگاه فراهم شود به زودي اين دادگاه تشكيل خواهد شد. به گزارش ایسنا، سيد عليرضا آوايي در بازديد از دادگاه‌هاي تجديدنظر استان تهران اظهار كرد: تشكيل يك دادگاه بين المللي نياز به وسايل و تجهيزات سمعي و بصري و دادرسي الكترونيك دارد كه با راه‌اندازي اين دادگاه دانشجويان مي‌توانند از نزديك با نحوه رسيدگي و استنادهاي دادگاه آشنا شده اما مشروط بر اين‌كه وسايل مورد نياز در اختيار باشد. رييس كل دادگستري استان تهران بر لزوم وجود بانك اطلاعاتي براي راه اندازي اين دادگاه تاكيد كرد و گفت: در اين دادگاه بين المللي دعاوي بين المللي مطرح و رسيدگي خواهد شد.

+ نوشته شده توسط مرکز ایرانی مطالعات حقوق بین الملل در دوشنبه بیست و سوم دی ۱۳۸۷ و ساعت |

شوراي امنيت سازمان ملل در جلسه بامداد امروز با صدور قطعنامه ۱۸۶۰ خواستار آتش‌بس فوري در نوار غزه براي فراهم شدن مقدمات لازم جهت عقب‌نشيني نيروهاي رژيم صهيونيستي از اين منطقه شد. قطعنامه با 14 راي مثبت و یک رای ممتنع (آمریکا) به تصويب رسيد. قطعنامه خواستار "توقف فوري، پايدار و الزام آور" درگيري‌ها شده و بند مربوط به اجراي عقب‌نشيني نيروهاي رژيم صهيونيستي از مناطق اشغالي نوار غزه به برقراري آتش‌بس منوط شده است. در اين قطعنامه تاريخي براي آغاز عقب‌نشيني نيروهاي رژيم صهيونيستي از مناطق اشغالي نوار غزه مشخص نشده است. قطعنامه شوراي امنيت سازمان ملل همچنين از كشورهاي ذي‌ربط خواسته است كه تلاش‌هاي خود را براي دستيابي به "تدابير و ضمانت‌ها" براي اجراي آتش‌بس به كار بگيرند و اين تدابير شامل ممنوعيت قاچاق غيرقانوني سلاح و مهمات و نيز بازگشايي گذرگاه‌ها به طور دائم در نوار غزه مي‌شود. در قطعنامه تمامي اشكال خشونت و تروريست و همچنین اقدامات نظامي بر ضد غيرنظاميان محكوم شده است.اين قطعنامه از طرح پيشنهادي مصر و ساير كشورهاي منطقه‌اي و بين المللي كه در حال حاضر براي پايان دادن به اين درگيري در جريان است،استقبال كرده است. شوراي امنيت همچنين خواستار سوخت رساني و نيز ارسال كمك‌هاي انسان‌دوستانه به نوار غزه شامل ارسال مواد غذايي، سوخت و ديگر كمك‌هاي پزشكي به اين منطقه شد. (در ادامه مطلب می توانید متن کامل قطعنامه ۱۸۶۰ و اظهارات و بیانیه های اعضاء پیش و پس از صدور قطعنامه را مطالعه نمایید.)


ادامه مطلب
+ نوشته شده توسط مرکز ایرانی مطالعات حقوق بین الملل در جمعه بیستم دی ۱۳۸۷ و ساعت |

رييس قوه قضاييه جمهوري اسلامي ایران در نامه‌اي به روساي قضايي کشورهاي اسلامي از آنان خواست در تشکيل دادگاه رسيدگي به جنايت هاي رژيم صهيونيستي با ايران همکاري کنند. می توانید در ادامه مطلب متن نامه رييس قوه قضاييه را ملاحظه نمایید.

شرح وظایف کمیته حمایت حقوقی و قضایی از مردم مظلوم فلسطین

تشکیل دادگاه رسیدگی کننده به جنایت های رژیم صهیونیستی

تشکیل کمیته پیگیری بين المللي جنایات رژیم صهیونیستی

تصويب کليات لايحه رسيدگي به جنايات بين‌المللي

وقایع غزه ازمنظر حقوق بشردوستانه بین المللی

از تهدید به اخراج سفیر اردن تا تصرف باغ سفارت انگلستان!

شکایت ایران از سران رژیم صهیونیستی


ادامه مطلب
+ نوشته شده توسط مرکز ایرانی مطالعات حقوق بین الملل در دوشنبه شانزدهم دی ۱۳۸۷ و ساعت |

دکتر امیر حسین رنجبریان در ميزگرد بررسي قضاياي غيرانساني اخير در غزه از منظر حقوق بشردوستانه‌ي‌ بين‌المللي كه در كميسيون حقوق بشر اسلامي برگزار شد، با تایید وجود وضعیت حقوقی اشغال در منطقه و تعهدات اشغالگر در رعایت قواعد معطوف به ممنوعیت حمله مستقیم به غیرنظامیان و رعایت معیار تناسب در حقوق بشردوستانه بین المللی بر تعهدات دیگر دول و سازمان های بین المللی برای اتخاذ اقداماتی جهت رعایت این حقوق توسط قدرت اشغالگر تاکید نمود. وی اقدامات رژیم اشغالگر را مصداق جنایت جنگی دانست.

پرسش های میزگرد

از تهدید به اخراج سفیر اردن تا تصرف باغ سفارت انگلستان!

شکایت ایران از سران رژیم صهیونیستی

عکس: امیر مقامی-همايش بررسي حقوقي منع كاربرد سلاح‌هاي شيميايي

دانشگاه شهيد بهشتي-تیر ۱۳۸۶.


ادامه مطلب
+ نوشته شده توسط مرکز ایرانی مطالعات حقوق بین الملل در جمعه سیزدهم دی ۱۳۸۷ و ساعت |

لحظاتي پيش جمعي از دانشجويان متحصن در مقابل دفتر حافظ منافع مصر در تهران با حركت سريع به سمت باغ قلهك، نيروي انتظامي را غافلگير كرده و براي اعتراض به عملكرد دولت انگليس در قبال جنايات ددمنشانه رژيم صهيونيستي در غزه، وارد اين باغ شدند؛ اين دانشجويان لحظاتي پيش پرچم فلسطين را در اين باغ برافراشتند و شیشه های اغلب ساختمان های باغ قلهک توسط دانشجویان خشمگین شکسته شده است! در اقدامی دیگر، دانشجويان ايراني طی نامه ای به سفیر اردن به وی اعلام داشتند، اگر ظرف ۴۸ ساعت آینده جنایات رژیم صهیونیستی را محکوم نکند باید خاک ایران را ترک نماید. در این نامه ذکر شده که پس از اتمام اين مهلت، دانشجويان به پشتوانه توده ميليوني ملت مسلمان ايران، وظيفه انقلابي خود را همانند آنچه كه در 13 آبان 1358 رخ داد، به انجام خواهند رساند!(در ادامه مطلب می توانید متن نامه مزبور را مطالعه نمایید.)
ادامه مطلب
+ نوشته شده توسط مرکز ایرانی مطالعات حقوق بین الملل در چهارشنبه یازدهم دی ۱۳۸۷ و ساعت |

به دنبال وقایع تلخ چند روز گذشته که رژیم اشغالگر قدس مردم مظلوم فلسطینی را آماج بمب ها و راکت های خود قرار داده و ناجوانمردانه شهروندان بی گناه غزه مظلوم را به خاک و خون کشیده و به حملات غیرانسانی و مغایر با تمام موازین بین المللی حقوق بشر و حقوق بشردوستانه بین المللی خود ادامه می دهد هيات دولت جمهوري اسلامي ايران در جلسه عصر روز يكشنبه خود مقرر كرد، هياتي كارشناسي متشكل از حقوقدانان برجسته ايران، در دادگاه‌هاي داخلي و همچنين دادگاه‌هاي صالح بين‌المللي شكايت ويژه‌اي عليه سران رژيم صهيونيستي تنظيم كنند. مرکز مطالعات حقوق بین الملل از تمامی اساتید و دانشجویان حقوق بین الملل دعوت می نماید تا امکان طرح چنین شکایتی را در قالب سازوکارهای بین المللی مورد بررسی قرار دهند. پیشنهاد می شود عزیزان تمام مطالب مربوطه مطالعاتی و یادداشت ها و تحلیل های حقوقی خود را برای تبادل نظر در مورد امکان طرح چنین شکایتی ارسال نمایند. (درج لینک های ذیل به معنی تایید محتوای مطالب آن ها نیست.)

تصاویر و فیلم

غزه و حقوق بین الملل

شرحی بر وضعیت غزه

نظام حقوقی اشغال و وضعیت غزه

حقوق بین الملل و مخاصمه در غزه (تلاش برای اثبات دیدگاه رژیم صهیونیستی)

توجیه حق دفاع مشروع در محاصره و حمله به غزه

مساله صلاحیت

غزه و حقوق بین الملل

سازمان ملل و غزه

معیار تناسب و حمله رژیم صهیونیستی به غزه

رژیم صهیونیستی، غزه و حقوق بین الملل (دیدگاه رژیم اشغالگر)

 نظرات خوانندگان روزنامه آنلاین تایم

+ نوشته شده توسط مرکز ایرانی مطالعات حقوق بین الملل در دوشنبه نهم دی ۱۳۸۷ و ساعت |

آكادمي حقوق بين الملل لاهه عناوين درسهائي را كه طي دوره تابستان 88 ارائه خواهد شد، اعلام نمود. به گزارش مجله آنلاین حقوق بین الملل نكته قابل توجه در اين دوره، ارائه درس عمومي سال آينده (General Course) توسط آقاي برونو سيما - قاضي آلماني ديوان بين المللي دادگستري- با عنوان"تاثير حقوق بشر بر........

برنامه سازمان عمومی دروس

ثبت نام آنلاین

دریافت اسکولارشیپ و فرم درخواست

پوستر تبلیغاتی برنامه آکادمی برای سال ۲۰۰۹

فرم درخواست تقاضا برای دریافت مدرک دیپلم آکادمی

مجموعه آنلاین دروس آکادمی

 


ادامه مطلب
+ نوشته شده توسط مرکز ایرانی مطالعات حقوق بین الملل در دوشنبه نهم دی ۱۳۸۷ و ساعت |

به همت برخی از اساتید، دانشجویان و علاقمندان حقوق، شماره 16 ماهنامه بین المللی (اسفند 87) با تأکید بر نقد و بررسی مهمترین تحولات حقوقی سال 1387 منتشر خواهد شد. لذا از اساتید، دانشجویان و پژوهشگران محترم دعوت شده آثار خود را تا بیستم بهمن ماه به نشانی ایمیل ذیل ارسال نمایند.

مطالعه راهنمای فرمت همسان ارجاعات مجله

تماس و ارسال آثار

+ نوشته شده توسط مرکز ایرانی مطالعات حقوق بین الملل در چهارشنبه چهارم دی ۱۳۸۷ و ساعت |